Uyku Düzeni
Bebeklerde Uyku
Uyku ritimleri yaklaşık olarak 6 haftada belirmeye başlar ve çoğu bebek 3 ile 6 aylık arasında düzenli uyuma ve uyanma döngüsüne girer. Bebeğiniz gece ile gündüzün farkını anlamaya başladığı dönemde, uyku öncesi rutinini geliştirmeniz için mükemmel bir dönemdir.
Bebeğinize Kendi Kendini Sakinleştirmeyi Öğretin
Bebeğinizin gece boyunca uyumasını sağlamanın en önemli parçası, onu kendi kendini sakinleştirerek uyumaya alıştırmanızdır. Bebeğinizi uykulu ama hala uyanık iken yatırın. Bebekler kendi kendilerine uykuya dalmalıdır, böylece gece yarısı uyandıklarında kendi kendilerini sakinleştirerek tekrar uyuyabilirler.
Bebeğimin ne kadar uykuya ihtiyacı var?
İlk 3 aydan sonra, bebekler günde 13 ile 15 saat arasında uyumaya başlar. Ancak, her bebeğin farklı olduğunu ve bazılarının daha fazla, bazılarının ise daha az uykuya ihtiyaç duyacağını da unutmayın.
Bebeğim ne sıklıkta şekerleme yapmalı?
Bebeğiniz gün içinde 2-4 kere de kısa kısa uyumak, yani şekerleme yapmak isteyecektir. Gündüz uyutmamanız, bebeğinizin gece uyuyacağı anlamına gelmez. Aksine, böylece bebeğinizin aşırı yorulmasına ve daha kalitesiz bir gece uykusu uyumasına neden olabilirsiniz. Ancak şekerlemelerin gece uykusuna çok yakın saatlerde olmaması daha iyi olacaktır.
Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Bebeğinizin gece uyku rutininin uygulanamayacak kadar uzun veya zor olmamasına dikkat edin. Bebeğinizi uyutmak için onu sallamaktan veya beslemekten kaçının, yoksa bebeğiniz gece doğal olarak uyandığında da bunları yapmanızı isteyecektir! Bebeğinizi yatağa uykulu ama henüz uyanık iken yatırın ve bebeğinizi yatağa eşinizle dönüşümlü olarak yatırmayı unutmayın.
Uyku Düzenindeki Değişiklikler
İlginç bir şekilde, bebeğinizin fiziksel gelişimi uyku düzenini de değiştirebilir. Yana dönme ve kalkmak için kendini yukarı çekme gibi bebeğinizin hayatındaki önemli gelişimsel dönüm noktaları da bebeğinizin uyku düzenini geçici olarak bozabilir. Eskiden tüm gece uyuyan bebeğiniz, geçici bir dönem için gece yarısında uyandığında hemen umutsuzluğa kapılmayın. Bebeğinizi uyku düzenine geri döndürmek için rutininize bağlı kalın.
Bebeğiniz ve JOHNSON’S® 3 Adımlı Rutin
Özel olarak uyku düzeni oluşturmaya yardımcı olmakiçin, 3 adımda Johnson’s® bedtime uyku rutini
1.Adım - Banyo
Her akşam yatmadan önce aynı saatte bebeğinize natural calm aromalı bedtime vücut şampuanı veya sabunu ile ılık bir banyo yaptırın.
2. Adım - Masaj
Bebeğinizi kuruladıktan sonra, bedtime yağ veya losyon ile bebeğinize yumuşak bir masaj yapın. Bezini bağlayın ve pijamalarını giydirin.
3. Adım - Sessizce Uykuya Hazırlık
Kitap okuyarak, ninni söyleyerek veya sarılarak bebeğinizin daha da sakinleşmesine yardımcı olun. Bu zaman içerisinde hareketli oyunlardan kaçının ki bebeğiniz, uyanık ancak sakinleşmiş ve uykulu olarak yatağa yatmış olsun.
Bebeğinizi tam olarak uyumadan ama rahatlamış olarak yatırmanız, onun kendi kendini rahatlatıp uykuya dalmayı öğrenmesine ve gece uyandığı zaman da tekrar kendi başına uyumayı öğrenmesine yardımcı olacaktır.